Daugavpils
16.vidusskola

Karjeras izglītība


 

Nākotnes profesijas IKT jomā

 

Š.g. 22. novembrī Daugavpils Centra vidusskolā norisinājās pasākums “Nākotnes profesijas IKT jomā” (ESF projekta Nr.8.3.5.0/16./I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros), kuru vadīja Ventspils Augsto tehnoloģiju parka (VATP) pārstāvji. Tajā piedalījās arī mūsu skolas 8., 10. un 11.kl. skolēni.  

Sākumā IKT nozares pārstāvji pastāstīja par studiju un karjeras iespējām IKT jomā. Pēc tam skolēniem bija iespēja apskatīt interaktīva zinātnes centra „Kurzemes Democentrs” ekspozīciju un unikālus Kurzemes IKT uzņēmumu produktus, kā arī vērot eksponātu darbības demonstrāciju. Vēlāk audzēkņiem varēja pielietot praktiskās un tehniskās zināšanas radošajās darbnīcās “Kodu pavēlnieks” (8.kl.) un “Veiksmīgais lauksaimnieks” (10.-11.kl.).  Mūsdienīgie interaktīvie ekrāni piedāvāja iespēju spēles gaitā apgūt zināšanas par klimatu un apkārtējo vidi. Visus interesentus vienoja viens mērķis – apzināties savas profesijas izvēli un gūt pieredzi.

  

  Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Anželika Anufrijeva

 


     

Konference jauniešiem “LEVEL UP!”

 

Š.g. 3. novembrī viesnīcā “Park Hotel Latgola” notika JCI rīkotā konference jauniešiem “LEVEL UP!”, kurā piedalījās arī mūsu skolas 10. klases skolnieces Nikole Červinska un Taisija Djagiļeva. Konferences mērķis bija sniegt atbalstu topošajiem uzņēmējiem–skolēniem, piedāvājot apmācības par komandas veidošanu un darbu komandā.

Apmācības vadīja Māra Špicberga, aplūkojot tādus jautājumus: “Kā darboties komandā un rast motivāciju? Kā izvairīties no konfliktiem?” Viņa runāja par privātām un uzņēmuma vērtībām, motivāciju. Māra akcentēja, ka cilvēki nav tik viegli atšifrējami, mēs bieži nezinām, kādi mēs paši esam. Un kā motivēt darbiniekus? Ir tikai viena atbilde – nekā! Jo mēs nespējam motivēt citus cilvēkus, mēs tikai varam izveidot vidi, kurā viņi ir motivēti gūt sekmes. Kāpēc cilvēki iet uz darbu? Jo viņi vēlas, lai darbs nestu labumu sabiedrībai un sagaida pretī gandarījumu. Cilvēkam jābūt pozitīvām emocijām darba dienas beigās. Beigās Māra teica: “Vērtības nav iespējams īstenot pilnībā. Tās ir kā zvaigznes debesīs – tās var redzēt, bet nevar aizsniegt.” Un tomēr uz tām ir jātiecas.

Turpinājumā savā pieredzē par darbošanos Skolēnu mācību uzņēmumā dalījās Ralfs Rogalevs un Elgars Rihards – Latvijas SMU konkursa uzvarētāji un Eiropas SMU konkursa laureāti.

Nikole Červinska, 10.klase

 


     

Viktorīna “Profesijas”

 

Lai arī karjeras nedēļa ir noslēgusies, profesiju izzināšana turpinās tikpat aktīvi.  Daugavpils 16. vidusskolā sadarbībā ar Daugavpils Universitātes Karjeras un iniciatīvu atbalsta centru 2. novembrī norisinājās viktorīna “Profesijas” (ESF projekta Nr.8.3.5.0/16./I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros). Viktorīnā zināšanās un erudīcijā sacentās 3. klašu skolēni, kopā 6 komandas.

Skolēniem bija iespēja ne tikai pārbaudīt savas šī brīža zināšanas par profesijām, bet arī un iegūt jaunu pieredzi un padziļināt jau esošo, uzlabot sadarbības prasmes strādājot grupā, kā arī uzlādēties ar pozitīvām emocijām, piedaloties pasākumā.

Tuvojoties pasākuma noslēgumam, skolēnu acīs bija vērojams gandarījums par paveikto, izglītojamie saņēma pateicības rakstus ar nominācijām, kas vēl vairāk paspilgtināja ikvienas komandas individualitāti. 

         

 Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Diāna Balalaikina

 


  

Karjeras nedēļa

 

No 16. līdz 20. oktobrim Daugavpilī norisinājās Karjeras nedēļa. Tas ir ikgadējs pasākumu cikls, kas aktualizē savlaicīgas un apzinātas tālākās izglītības un karjeras izvēles nozīmi veiksmīgas personiskās dzīves veidošanā. Tās laikā jauniešiem ir iespēja iepazīt un plānot savu nākotnes nodarbošanos, tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, apmeklēt uzņēmumus un karjeras konsultācijas. Jaunieši var piedalīties arī aizraujošās radošās darbnīcās un konkursos. Šogad Daugavpils pilsētas Karjeras nedēļas vadmotīvs bija „Vēro un ieraugi, skaties un saskati”.

Arī mūsu skolas audzēkņi aktīvi iesaistījās dažādās aktivitātēs. Klases stundās skolēni izvērtēja savas spējas, runāja par zināšanu vērtību, profesiju daudzveidību, karjeras iespējām un izveidi. Viņi aktīvi piedalījās arī ārpusskolas pasākumos, gan individuāli, gan grupās.

16.oktobrī 5.A klases skolēni devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu “Daugavpils ūdens”, savukārt 10.-12. kl. skolēnu grupa piedalījās Karjeras nedēļas atklāšanas pasākumā – Karjeras LAVKĀ “Izglītība manai attīstībai”.

17.oktobrī sākumskolas skolēni apmeklēja pilsētas bibliotēkas, lai iepazītu profesiju pasauli. Viņi aktīvi iesaistījās pasākumos: “Kad izaugšu liels” un “Atver bibliotēkas durvis”. Savukārt vidusskolēni pētīja profesiju pasauli, apmeklējot biznesa apmācības “Īsteno sapni par biznesu” un dodoties mācību ekskursijā uz AS Swedbank.

18. oktobrī 10.-12.kl. grupa apmeklēja augstskolas RISEBA Daugavpils filiāli, kur piedalījās praktiskajā nodarbībā „Izzini sevi un izvēlies ceļu uz savu nākotnes karjeru”, kuras laikā tika akcentēta nepieciešamība izzināt savas stiprās un vājās puses, izglītības un pašizglītošanās nozīme veiksmīgās karjeras veidošanas procesā. Arī mūsu skolas 11.-12.kl. komanda piedalījās pilsētas izglītojošā spēlē „Kas? Kur? Kad?”, kurā apliecināja savas zināšanas par profesijām, to vēsturi un atribūtiem.

19.oktobrī 8.B klases skolēni devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu „Zieglera mašīnbūve”, kuras laikā viņiem pastāstīja par uzņēmuma vēsturi, darbības īpatnībām, pārstāvētām profesijām un nepieciešamo izglītību, parādīja, kā notiek darba process. Savukārt 12. klases skolēnu grupa devās uz Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas rīkoto aktivitāti „Profesiju karuselis”, lai izpētītu, kuras profesijas var apgūt ar vidējo izglītību, kādas ir prasības, kā arī kādas ir karjeras izaugsmes perspektīvas.

20. oktobrī 10. klases skolēni piedalījās Karjeras nedēļas noslēguma pasākumā “Ieskats nišas profesijas”.

Individuāli skolēni piedalījās pasākumā „Profesiju virpulī atrast savējo”, kurā viņiem bija iespēja ne tikai gūt teorētiskās zināšanas par karjeras veidošanu, bet arī praktiski darboties, intervēt dažādu profesiju pārstāvjus.

  Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Anželika Anufrijeva

 


     

 Pasākums “Ieskats nišas profesijās”

 

Karjeras nedēļas noslēguma pasākums norisinājās 20. oktobrī un pulcēja ne tikai daudzveidīgu nozaru pārstāvjus, bet arī skolēnus no dažādām Daugavpils pilsētas skolām (ESF projekta Nr.8.3.5.0/16./I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros). Arī mūsu skolēni devās uz Marka Rotko mākslas centru ne tikai sajust pozitīvas emocijas un izbaudīt kopības sajūtu, bet arī iegūt jaunas zināšanas un padziļināt izpratni par savu nākotnes profesiju.

Ļoti interesanti, ka pasākuma ievada daļā skolēniem bija iespēja uzminēt, kurš pārstāvis darbojas konkrētjā profesijā. Tas ļāva skolēniem pēc ārējā izskata un pirmā priekšstata spriest par to, kādu darbu konkrētais cilvēks dzīvē veic.

Pasākuma tālākajā gaitā skolēni iepazina profesiju pārstāvju darba specifiku, uzdeva dažādus jautājumus, uzzināja par izglītības iespēju daudzveidību, kā arī izaicinājumiem darba tirgū.

Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Diāna Balalaikina

 


   

Mācību ekskursija uz AS Swedbank

 

Š.g. 17.oktobrī 10.-12. klašu skolēnu grupa devās mācību ekskursijā uz AS Swedbank (ESF projekta Nr.8.3.5.0/16./I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros), kuras laikā viņiem bija iespēja tuvāk iepazīt bankā strādājošo profesijas.

Sākumā skolēniem tika parādīta prezentācija par bankas darbību, sniegtajiem pakalpojumiem, izglītības iespējām, pieprasītām personības īpašībām un prasmēm, no kurām svarīgākās ir prasme mācīties, ieklausīties un komunicēt ar klientiem. Veidojās aktīva saruna starp skolēniem un bankas darbiniekiem. Skolēnus pārsteidza fakts, ka mūsdienu pasaulē, strādājot bankā, primāra ir prasme komunicēt ar cilvēkiem, nevis matemātikas un ekonomikas zināšanas. Audzēkņi arī uzzināja, ka no 18 gadu vecuma var pieteikties vasaras praksei AS Swedbank. Turpinājumā skolēni iepazinās ar mūsdienu kasiera darbu, pienākumiem, nepieciešamo aprīkojumu, uzzināja, kas un kā pārbauda naudaszīmes, paši noteica drošības aizsargzīmes dažādu valstu valūtā. Pasākumā noslēgumā skolēni devās uz seifu, kur viņiem pastāstīja un parādīja, kā tas darbojas un kā tiek nodrošināta tā drošība. 

Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Anželika Anufrijeva

 


 

Pasākums “Iepazīstam programmēšanas tehniķa specialitāti!”

 

Karjeras nedēļas ietvaros 18. oktobrī 12. klases interesenti devās uz Daugavpils Tehnikumu, lai piedalītos pasākumā “Iepazīstam programmēšanas tehniķa specialitāti”. Skolēni ielūkojās mācību procesā un skolēnu mācīšanās ikdienā. Pasākumā tika sniegta iespēja iepazīt daudzveidīgās nozares, kuras ir iespējams apgūt Daugavpils Tehnikumā.

Skolēniem bija iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus, praktiski izmēģināt dažādas tehniskas ierīces, ielūkoties modernizētajā mācību procesā un pat ieskatīties 7D pasaulē.

Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Diāna Balalaikina

 


   

“Atver bibliotēkas durvis”

 

Š.g. 17. oktobrī 4.C klase devās uz bērnu bibliotēku “Zīlīte”, kur notika pasākums “Atver bibliotēkas durvis”. Pasākuma laikā skolēni ceļoja pa bibliotēkas pasauli – viņiem bija iespēja iepazīt bibliotēkas vēsturi, uzzināt par lielākajām un skaistākajām bibliotēkām pasaulē, iepazīt bibliotekāra profesiju, tās saistību ar citām profesijām, nepieciešamām prasmēm. Skolēni arī izrādīja savu erudīciju, aktīvi atbildot uz jautājumiem par dažādām profesijām un to atribūtiem.  Audzēkņi arī pētīja sevi, izzinot, kādas jomas profesijās viņi varētu strādāt.

Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Anželika Anufrijeva

 


 

Biznesa apmācības “Īsteno sapni par biznesu”

 

Skolēni, kurus interesē un saista bizness un ekonomika, satikās pasākumā “Īsteno sapni par biznesu”, kas norisinājās karjeras nedēļas ietvaros 17. oktobrī Daugavpils 13. vidusskolā (ESF projekta Nr.8.3.5.0/16./I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros).

Pasākumā skolēni  varēja smelties idejas un iedvesmu savas dzīves turpmākajiem mērķiem un soļiem. Skolēni klausījās pārstāvju pieredzē un ikdienas darbā, veica praktiskus uzdevumus un uzdeva sev interesējošos jautājumus pieredzes bagātajiem speciālistiem.

Pasākums spēja palīdzēt izprast to, cik lielā mērā uzņēmējdarbība un biznesa joma ir vai nav saistoša, un vai to nākotnē varētu saukt par savu sirds profesiju.

  Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Diāna Balalaikina

 


   

Mācību ekskursija uz uzņēmumu “Daugavpils ūdens”

 

2017.gada 16. oktobrī karjeras nedēļas ietvaros 5.a klases skolēni devās iepazīt uzņēmumu “Daugavpils ūdens”. Skolēniem bija iespēja paviesoties galvenajā ūdens attīrīšanas stacijā “Ziemeļi”, kur viņi ne tikai uzzināja vairāk par uzņēmumu un to, kādi pakalpojumi tiek nodrošināti Daugavpils pilsētas teritorijā un

tuvākajos Daugavpils novados, bet arī to, kādu profesiju pārstāvji strādā uzņēmumā un kāda izglītība ir nepieciešama šīs nozares profesijās strādājošajiem speciālistiem. Skolēni bija ļoti aktīvi un ieinteresēti, par to liecināja ne tikai uzdotie jautājumi, bet arī skolēnu atbildes uz āķīgajiem jautājumiem, ko uzdeva uzņēmuma pārstāvji. Piemēram, cik litru ūdens dienā patērē viens cilvēks, cik litru ūdens dienā patērē visa Daugavpils pilsēta utml.

Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Diāna Balalaikina

 


      

Karjeras LAVKA

 

16.oktobrī ESF projekta Nr.8.3.5.0/16./I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros Zinātkāres centrā “Zinoo” norisinājās Daugavpils Karjeras nedēļas atklāšanas pasākums – Karjeras LAVKA „Izglītība manai attīstībai”. Tajā piedalījās arī mūsu skolas 10.-12. klašu pārstāvji. Pasākuma laikā skolēniem bija iespēja iepazīties ar radošiem cilvēkiem (sarunā piedalījās MIGLA boards&WANDER dizainere Marta Folkmane, grāmatas „Linejis” autores Dagnija Dudarjonoka, Gunta Nagle un SIA „LAPSA MEDIA” pārstāvis Marks Jurkovs), noklausīties, kā tie veido karjeru, no kurienes smeļas idejas, kā arī uzdot sev interesējošus jautājumus.Visam pasākumam cauri vijās doma, ka nevar sēdēt uz vietas, jābūt aktīviem, jārīkojas, jāuzdrošinās izmēģināt jaunu, jāizmanto radušās iespējas. Par noderīgākiem skolēni atzina M.Folkmanes padomus, kā veidot savu dzīvi un karjeru: “Nesaki iespējai! Nebaidies atšķirties! Zināšanas ir neapsverama bagātība. Tu drīksti kļūdīties! Rīkojies! Ir ļauts jautāt jautājumus. Bailes un kauns tērē tavu laiku. Dzīve ir pārāk īsa.”

Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante 

Anželika Anufrijeva

 


     

 

Skolēnu pašpārvaldes diena

 

 

It visā, kas ir iemīlams un nīstams,

Ik vārdā, kas ar sirdi jāizjūt,

Ir skolotājam jābūt īstam

Un vienmēr patiesam, cik patiess vien var būt.

 

Rudens izkrāso apkārtni visdažādākajās krāsās, tas ir spožs un mainīgs. Un tieši šajā neparastajā laikā, 5.oktobrī, pasaulē un Latvijā tiek svinēta Skolotāju diena. Arī mūsu skolas audzēkņi un viņu vecāki aktīvi iesaistījās šai dienai veltītajās aktivitātēs. Skolēni sagatavoja skolotājiem jaukus pārsteigumus, visapkārt skanēja mīļi apsveikumi un silti pateicības vārdi.

6.oktobrī skolā notika skolēnu pašpārvaldes diena, kad skolēniem bija iespēja „pielaikot” pedagoga profesiju. 9. – 12. klašu interesenti (54 skolēni) aizvietoja skolas vadību un skolotājus, iepazīstot to darbu un iejūtoties to lomā. Direktora amatu „pielaikoja” 10.klases skolniece, skolas parlamenta prezidente Nikole Červinska: „Man bija iespēja iepazīt direktora darbu, strādājot kopā ar skolas direktori Olgu Dukšinsku. Šis darbs nav tik viegls, kā likās sākumā, vajadzēja sekot, lai skolā būtu kārtība. Nemitīgi radās situācijas un jautājumi, kas prasīja ātru un pareizu atrisinājumu. Darbs ir sarežģīts, toties interesants. Nākotnē es arī varētu būt vadītāja.” Arī mūsu jaunajiem direktora vietniekiem Andrejam Besedinam, Olgai Kaļiņinai, Arturam Daņilovam un Olgai Naumovai darba bija daudz, palīdzot organizēt veiksmīgu mācību procesu. Skolēni, kas aizvietoja skolotājus, atzina, ka pedagoga darbs ir sarežģīts (iepriekš jāsagatavojas stundai, jānovada tā, lai būtu interesanti skolēniem, un jāpievērš uzmanība katram skolēnam, bet viņi ir tik dažādi!), toties interesants. Daži atzina, ka nākotnē viņi arī varētu būt skolotāji.

Skolēnu pašpārvaldes diena bija atklājumu laiks gan skolēniem, gan skolotājiem.

Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Anželika Anufrijeva

 


 

„Ātro randiņu maratons”

 

Š.g. 29.septembrī Daugavpilī norisinājās pasākums „Ātro randiņu maratons”, ko organizēja Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kamera (AHK) sadarbībā ar Daugavpils domi un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi. Pasākuma mērķis – dot jauniešiem iespēju iepazīt dažādu uzņēmumu darbību, darba specifiku, tajos pārstāvētas profesijas. Arī mūsu skolas 8.-11. klašu skolēni aktīvi iesaistījās sarunās ar uzņēmējiem.

Šoreiz sarunās ar skolēniem piedalījās pārstāvji no šādiem uzņēmumiem: viesnīca „Park Hotel Latgola”, SIA „Urbanfoods”, SIA „Čilli Pizza”, SIA „Zieglera mašīnbūve”, SIA „Funny Land”, atpūtas parks „Silene”, biedrība „D–Juno”, Biznesa inkubators. Pasākuma gaitā jauniešiem bija iespēja iztaujāt visu uzņēmumu pārstāvjus, uzdodot dažādus interesējošus jautājumus par karjeras veidošanu un izaugsmi, nepieciešamo izglītību, prakses vietām, darbinieku pienākumiem u.c.

Skolēni augsti novērtēja pasākumu, jo iegūtā informācija viņiem būs noderīga gan profesijas izvēlē, gan arī tuvākajā nākotnē, meklējot darbu vasaras periodā.

 Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Anželika Anufrijeva

 


 

Pasākums „Uzņēmēju dienas Latgalē”

 

2017.gada 15.-16.septembrī Daugavpilī norisinājās pasākums „Uzņēmēju dienas Latgalē”. Lietainā 15. septembrī mūsu skolas 10. klases skolnieces (A.Apanoviča, J.Baranovska, V.Fedarenkava) devās uz Daugavpils Olimpisko centru, lai apmeklētu prezentāciju „Kā būt veiksmīgam jaunietim mūsdienu darba tirgū” un izstādi–gadatirgu (ESF projekta Nr.8.3.5.0/16./I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros).

Prezentācijas laikā portāla www.visidarbi.lv klientu menedžere Dace Kalniņa iepazīstināja skolēnus ar veiksmīgas karjeras pamatprincipiem, akcentējot darbus, kuri jāpaveic skolas laikā. Viņa pastāstīja par kopējām tendencēm mūsdienu darba tirgū, par to, kā izvēlēties piemēroto profesiju, atrast, izvērtēt un izvēlēties darbavietu, noformēt CV, kā sagatavoties darba intervijai, kādas prasmes pieprasa darbadevēji un kā tās attīstīt. Viņa arī iepazīstināja dalībniekus ar digitālajiem resursiem, izvēloties profesiju un darbavietu. Īpaši tika akcentēta pašizglītošanās un pašattīstības nepieciešamība, izglītība mūža garumā. D.Kalniņa mudināja jauniešus meklēt, analizēt, izvērtēt, mēģināt un tad izvēlēties.

Pēc tam skolnieces apmeklēja uzņēmēju izstādi, kur varēja iepazīties ar Latgales reģiona attīstības tendencēm, uzņēmumu un mājražotņu piedāvāto produkciju, studiju un darba iespējām.

Informāciju sagatavoja pedagoģe – karjeras konsultante

Anželika Anufrijeva

 


 

Pieredzes apmaiņas seminārs “Karjeras atbalsts un digitālo resursu daudzveidība darbā ar izglītojamiem”

 

Rudenīgajā 14. septembrī Daugavpils 16. vidusskolā sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi norisinājās karjeras konsultantu metodiskās apvienības sanāksme/seminārs “Karjeras atbalsts un digitālo resursu daudzveidība darbā ar izglītojamiem” (ESF projekta Nr.8.3.5.0/16./I/001 “karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros).

 

Pasākuma ievadā skolas direktore O. Dukšinska uzrunāja Daugavpils pilsētas pedagogus-karjeras konsultantus, novēlot izbaudīt semināru un paplašināt savu redzesloku digitālo resursu daudzveidībā. Pasākuma dalībniekus priecēja arī muzikālais sveiciens no skolas vokālā ansambļa, ko vada skolotāja L. Grakova.

Tiek uzskatīts, ka digitālie resursi ne tikai spēj modernizēt mācību vidi, tādejādi padarot to skolēniem pieejamāku un interesantāku, bet arī palīdz padarīt mācību procesu maksimāli pietuvinātu laikmetam, kurā dzīvojam. Līdz ar to skolas pedagoģes-karjeras konsultantes D.Balalaikina un A.Anufrijeva piedāvāja iespēju Daugavpils pilsētas PKK ielūkoties daudzveidīgajos digitālajos resursos un to izmantošanas iespējās darbā ar skolēniem. Ikviens varēja smelties jaunas un radošas idejas, ko izmantot savā darbā. Semināra turpinājumā norisinājās MA darba plāna apspriede, ko aktualizēja DPIP atbalsta nodaļas pedagoģe-karjeras konsultante S. Čeirāne.

Informāciju sagatavoja pedagoģes – karjeras konsultantes

Diāna Balalaikina, Anželika Anufrijeva

 


 Karjeras izglītība 2016.-2017.m.g.