Daugavpils
16.vidusskola

Tematiskais stends

Oktobrī atzīmējam…

 

Oktobrī atzīmējam

 

1.oktobrī – Pasaules senioru diena

1.oktobrī – Starptautiskā mūzikas diena

2.oktobrī – latviešu dzejniekam Jānim Rokpelnim – 75(1945)

3.oktobrī – krievu dzejniekam Sergejam Jeseņinam125 (1895-1925)

4.oktobrī – Pasaules dzīvnieku aizsardzības diena

5.oktobrī – Pasaules skolotāju diena (UNESCO)

7.oktobrī – Vispasaules Smaida Diena

9.oktobrī – Vispasaules pasta diena

15. oktobrī –Starptautiskā Roku mazgāšanas diena

16.oktobrī – krievu rakstniecei Lijai Geraskinai -110 (1910-2010)

22.oktobrī – krievu rakstniekam Ivanam Buņinam– 150 (1870-1953)

23.oktobrī –itāļu rakstniekam Džani Rodari100 (1920-1980)

26.oktobrī –krievu rakstniekam Vladimiram Žeļezņikovam95 (1925-2015)

24.oktobrī –Starptautiskā skolu bibliotēku diena

31.oktobrī- dainu tēvam Krišjānim Baronam -180 (1835-1889)

31.oktobrī – Helovīns

 

2 .Oktobris – Vispasaules Smaida Diena!

Katra oktobra pirmajā piektdienā pasaulē tiek atzīmēta Smaidu diena, kas šogad iekrīt 2.oktobrī. To savulaik iedibināja kāds mākslinieks, kurš vēlējās savām vizītkartēm radīt kādu vienkāršu, pozitīvu, atmiņā paliekošu simbolu.

Līdz tam vēl nebija izveidots nekas tik elementāri vienkāršs, kas uzreiz kļuva tuvs un saprotams ikvienam….

Par to, ka šie brīnišķīgie svētki eksistē, mums jāpateicas amerikāņu izcelsmes māksliniekam Harvi Bellu. Reizi pie viņa vērsās apdrošināšanas kompānijas State Mutual Life Assurance Company of America pārstāvji ar lūgumu izdomāt kādu spilgtu atmiņā paliekošo simbolu – kompānijas vizītkarti.

Harvijs piedāvāja pasūtītājiem to, ko tagad lieto visi bez izņēmuma interneta lietotāji, saucot to par smaidiņu – dzelteno smaidīgo sejiņu. Tas notika 1963.gadā. Pasūtītāji pieņēma mākslinieka darbu, samaksāja Bellam 50 dolārus un izgatavoja nozīmītes ar šo sejiņu, un izdalīja visam kompānijas personālam. Šādas „vizītkartes” panākumi bija pārāki par visām cerībām. Kompānijas klienti bija sajūsmā no jaunieveduma –  burtiski pēc dažiem mēnešiem tika izgatavotas vairāk par desmit tūkstošiem šādu nozīmīšu.

 

Pavisam drīz smaidošā sejiņa parādījās uz T-krekliem, aploksnēm, atklātnēm, sērkociņu kastītēm. Pat ASV pasts izgatavoja pastmarku ar šo simbolu.

Nekad vēl cilvēces un mākslas vēsturē nav bijis neviens tāds darbs, kas izplatoties pa pasauli būtu radījis tik daudz laimes, prieka un labsajūtas. Nav bijis nekas tik vienkāršs, kas būtu saprotams tik plašai publikai visā pasaulē.

Vispasaules Smaida diena pirmo reizi tika atzīmēta 1999.gadā. Mākslinieks nosprieda, ka šī diena jāvelta labam noskaņojumam, darīt labu un palīdzēt citiem smaidīt.

 

Pasaules dzīvnieku aizsardzības diena

Datums, 4.oktobris, Pasaules dzīvnieku aizsardzības dienai ir izvēlēts, jo tā ir Svētā Asīzes Franciska nāves diena. Sv.Asīzes Francisks uzskatāms par dabas mīļotāju un dzīvnieku un vides aizbildni. Asīzes Francisks (1182-1226) ir savdabīga personība Rietumu kultūrā. Viņu mēdz saukt arī par „Renesanses humānisma rītazvaigzni”. Asīzes Francisks ir pazīstams ar savu patieso cieņu pret visām dzīvajām būtnēm.

Pasaules dzīvnieku aizsardzības dienu sāka atzīmēt 1931.gadā Florencē ekologu organizācijas biedri, kas vēlējās pievērst sabiedrības uzmanību izzūdošajām dzīvnieku sugām.

Dzīvnieku aizsardzības likuma preambula nosaka: “Cilvēces ētiskais pienākums ir nodrošināt visu sugu dzīvnieku labturību un aizsardzību, jo katrs īpatnis pats par sevi ir vērtība. Cilvēkam ir morāls pienākums cienīt jebkuru radību, izturēties pret dzīvniekiem ar iejūtīgu sapratni un tos aizsargāt. Nevienam nav atļauts bez pamatota iemesla nogalināt dzīvnieku, nodarīt tam sāpes, radīt ciešanas vai citādi kaitēt“.”

Šobrīd 4.oktobri pasaulē atzīmē jau kā visu dzīvnieku aizsardzības dienu.

Pasaules dzīvnieku aizsardzības dienas misija ir:

1) godināt visas dzīvnieku pasaules dzīvības formas;
2) aicināt uz labestību, iejūtību un uz patiesu draudzību virzītas cilvēces attiecībām ar dzīvnieku pasauli;
3) apzināties dažādās dzīvnieku lomas cilvēka dzīvē;
4) pateikties dzīvniekiem par viņu esību un spēju bagātināt cilvēku dzīvi.

Pašlaik Pasaules dzīvnieku aizsardzības dienā tiek runāts par jebkuras sugas un veida dzīvnieku problēmsituācijām. 20.gadsimta beigās un 21.gadsimtā visvairāk cietsirdībai ir pakļauti tie dzīvnieki, kas ir tieši atkarīgi no cilvēka, tādēļ pēdējo gadu laikā šī diena ir pārvērtusies par mājdzīvnieku aizsardzības dienu.

 

Pasaules skolotāju diena

Kopš 1994. gada UNESCO aicina visā pasaulē kopīgi atzīmēt Pasaules skolotāju dienu, lai sveiktu skolotājus un izceltu viņu nozīmīgo lomu kvalitatīvas izglītības nodrošināšanā. Dienas mērķis ir pateikties skolotājiem un visiem apmācītājiem par ieguldīto darbu katra individuālajā un visas sabiedrības attīstībā. UNESCO LNK šīs dienas ietvaros uzsver skolotāju svarīgo lomu zināšanu nodrošināšanā, attieksmju veidošanā un vērtību uzstādīšanā, kas ir būtiskākie aspekti pasaules izpratnes veidošanā un spējā vadīt pārdomātas pārmaiņas.

SVEICIENS SKOLOTĀJU DIENĀ !

Ik skolotājs ir burvis,                                      

Jo sirdis atslēgt māk,

Lai tajās labestība

Un mīlestība nāk.

Ik skolotājs ir burvis

Un eņģelis mazliet,

Jo zināšanas sējot,

Caur gadsimtiem spēj iet.

/Marta Bārbale/

 

Starptautiskā Roku mazgāšanas diena

ANO ir pasludinājusi 15. oktobri par Starptautisko Roku mazgāšanas dienu, kuru atzīmēt tiek aicināti bērni visā pasaulē. Šīs dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību roku mazgāšanai, kas ir vienkāršs un efektīvs veids, kā izsargāties no dažādām infekcijas slimībām.

Baktērijas un vīrusi atrodas visur, proti, uz galda, somas, zīmuļiem un citiem mums apkārt esošiem priekšmetiem. Taču vislabāk tie jūtas uz mūsu rokām, īpaši zem nagiem, pirkstu starpās un zem juvelierizstrādājumiem. Vēršam Jūsu uzmanību, ka vīrusus un baktērijas bez mazgāšanas līdzekļiem, izmantojot tikai ūdeni, var nomazgāt daļēji, tādēļ mazgāsim rokas un būsim veseli.

Rokas jāmazgā:

 • Ja tās acīmredzami ir netīras,
 • Ja esi šķaudījis vai klepojis,
 • Pirms ēst gatavošanas un ēšanas,
 • Pēc tualetes apmeklēšanas;
 • Pēc rotaļāšanās ar mājdzīvniekiem;
 • Atgriežoties mājās no bērnudārza, skolas, veikala vai citas sabiedriskas vietas;
 • Pēc ciemošanās pie slima drauga vai ģimenes locekļa
 • Kā pareizi mazgāt rokas?
 • Mazgā rokas ar siltu, tekošu ūdeni un ziepēm,
 • rūpīgi ziepē visas plaukstu virsmas, pirkstus, to starpas, arī plaukstas locītavas un zem nagiem pēc mazgāšanas rokas rūpīgi nosusini, vislabāk ar vienreiz lietojamu papīra salveti,
 • lai rokas nekļūtu pārlieku sausas, lieto rokas kopjošu krēmu pēc katras mazgāšanas reizes.

24.oktobris – Starptautiskā skolu bibliotēku diena

Oktobris ir grāmatu svētku mēnesis. Katru gadu oktobrī tiek atzīmēta Starptautiskā skolu bibliotēku diena, kad visas pasaules bibliotekāri tiek aicināti atgādināt sabiedrībai grāmatu krātuves lielo nozīmi izglītības procesā.

Lasītāju bibliotēkās netrūkst, bet šajā mēnesī īpaši var solidarizēties ar citu skolu bibliotēkām un atgādināt apkārtējai sabiedrībai par skolas bibliotēkas nozīmi izglītības procesā un katra skolēna attīstībā.