Daugavpils
16.vidusskola

Tematiskais stends

Oktobrī atzīmējam… 

1. oktobrī – Pasaules senioru diena
1991. gada ANO Ģenerālā asambleja izsludinājusi 1. oktobri par Starptautisko veco ļaužu dienu. Tās mērķis pievērst sabiedrības uzmanību iedzīvotāju novecošanas problēmām, veco ļaužu dzīves grūtībām, vientuļajiem vecajiem cilvēkiem.

 

2. oktobrī – Starptautiskā mūzikas diena

Pirmo Starptautisko mūzikas dienu plaša sabiedrība atzīmē 1975 . gada 1. oktobrī, aizsākot jaunu, UNESCO Starptautiskās mūzikas padomes rosinātu iniciatīvu ar mērķi veicināt estētisko vērtību un mūzikas pieredzes izpratni, kā arī radošās apmaiņas iespējas Eiropā un pasaulē.

 

3. oktobrī – latviešu dzejniekam Eduardam Veidenbaumam -150 (1867-1892)

 

4.oktobrī – Pasaules dzīvnieku aizsardzības diena

4.oktobris visā pasaulē tiek atzīmētā kā Starptautiskā dzīvnieku aizsardzības diena. Šajā dienā cilvēki tiek aicināti aizsargāt dzīvniekus un rūpēties par tiem, nest atbildību par paša pieradinātiem mājdzīvniekiem un neatstāt savus draugus un mīluļus uz ielas bezpalīdzīgā stāvoklī. Starptautisko dzīvnieku aizsardzības dienu pasaulē atzīmē jau kopš 1931. gada.

 

5.oktobrī – Pasaules skolotāju diena (UNESCO)

Starptautiskā skolotāju diena jeb Pasaules skolotāju diena ir starptautiski atzīmējama diena (svin 5. oktobrī). Latvijā tiek atzīmēta oktobra pirmajā svētdienā.

 

7.oktobrī – Vispasaules Smaida diena

Pirmā pasaules Smaida diena tika aizvadīta 1999. gadā un turpmāk katru gadu. Tās ideja ir darīt labu un likt otram pasmaidīt.

 

8.oktobrī – krievu dzejniecei Marinai Cvetajevai-125 (1892-1941)

 

9.oktobrī – Vispasaules pasta diena

Pasaules Pasta savienības 192 dalībvalstīs, arī Latvijas Republikā, ceturtdien, 9.oktobrī, atzīmē Pasaules pasta dienu. Šajā datumā tālajā 1874.gadā dibināta Pasaules pasta savienība, kas ir otra vecākā starptautiskā organizācija pasaulē un kuras mītne atrodas Šveices galvaspilsētā Bernē.

 

15. oktobrī –Starptautiskā Roku mazgāšanas diena

15. oktobrī visā pasaulē ir roku mazgāšanas diena! Kā mediķi, tā sociālo dienestu pārstāvji atzīst, – ļoti daudzi bērni un arī pieaugušie neapzinās, cik svarīgi ir regulāri mazgāt rokas, un to arī nedara vai arī mazgā ļoti reti.
Lai aktualizētu roku higiēnas nepieciešamību un iemācītu pareizas roku mazgāšanas iemaņas, arī Latvijā notiks dažādas akcijas. Pieejama arī īpaša mājaslapa mazgarokas.lv.

 

22.oktobrī –Starptautiskā skolu bibliotēku diena

Oktobris ir grāmatu svētku mēnesis. Katru gadu oktobrī tiek atzīmēta Starptautiskā skolu bibliotēku diena, kad visas pasaules bibliotekāri tiek aicināti atgādināt sabiedrībai grāmatu krātuves lielo nozīmi izglītības procesā.

 

31. oktobrī – Helovīns

Helovīns ir Visu svēto dienas priekšvakars, kas tiek atzīmēts 31. oktobrī. Helovīna vakarā bērni pārģērbjas par dažādiem mītiskiem un populāriem tēliem un apstaigā mājas, prasot saldumus. Šī tradīcija radusies ASV, taču ar katru gadu Helovīns kļūst populārāks arī citās pasaules valstīs. Helovīna simbols ir uz lieliem ķirbjiem izgrebtas biedējošas sejas.