DAUGAVPILS DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA VIDUSSKOLA

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Latvijas Nacionālās operas un baleta apmeklējums

Š.g. 1. novembrī iniciatīvas „Latvijas Skolas soma” ietvaros 10. un 11. kl. skolēni devās neaizmirstamā piedzīvojumā uz Latvijas Nacionālo operu un baletu. Apmeklējuma laikā skolēniem bija iespēja ne tikai baudīt baleta mākslu, bet arī tuvāk iepazīt Vecrīgas arhitektūras pieminekli. 

Latvijas Nacionālās operas un baleta ēka ir unikāls 19. gadsimta arhitektūras piemineklis ar neatkārtojamo un krāšņu interjeru. Greznais nams 1863. gadā celts kā Rīgas pilsētas teātris, taču 1919. gadā ēka nonāca Latviešu operas trupas rīcībā, un gada nogalē teātris ieguva Latvijas Nacionālās operas nosaukumu. 1922. gadā operas trupai pievienojās arī pirmais profesionālais baleta ansamblis Latvijā. Vēl joprojām Latvijas Nacionālās operas baleta trupa ir vienīgā profesionālā Latvijā. Tās repertuāru veido klasiskās baleta pērles, mūsdienu horeogrāfu klasiskās dejas izrādes, izrādes bērniem, latviešu oriģinālbaleti un dejas izrādes.

Mūsu skolēniem bija iespēja noskatīties unikālu, dramatiski spēcīgu un emocionāli saviļņojošu baleta izrādi „Romeo un Džuljeta” (S.Prokofjeva balets, kas tapis pēc V.Šekspīra traģēdijas motīviem). Skolēni baudīja horeogrāfes Valentīnas Turku iestudējumu, kas piedāvā pārdroša, jutekliska un brutāla laikmeta vīziju, kur dzīvības un nāves jautājumi bieži tiek risināti iracionālā veidā un kaislību atmosfērā. Iestudējuma vizuālajā noformējumā izmantotie renesanses glezniecības un arhitektūras elementi pastiprina arī mūsdienu cilvēkam tik būtiskās ilgas pēc mūžīgās mīlestības.

Skolēni ar sajūsmu skatījās baletu, dažiem no viņiem tas bija pirmais piedzīvojums baleta pasaulē. Pēc izrādes viņi aktīvi apsprieda iestudējumu, daloties iespaidos un novērtējot baletdejotāju spēles un dejas mākslu, kā arī tērpus un dekorācijas.

Skolēniem šis apmeklējums ir lieliska dāvana, kas dod iespēju paplašināt redzesloku, gūt pozitīvas emocijas, izjust mākslas pasauli un iekļauties tajā. Iegūtās zināšanas un pieredze noderēs arī mācību procesā, īpaši literatūras, mūzikas un vēstures stundās.

 

Sagatavoja Anželika Anufrijeva,11.kl.audzinātāja